Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

GMG Community School District

  • Katie Airey

    HS Girls Basketball (Asst.)
  • Janet Arends

    Para Professional
  • Curt Bacon

    Bus Director/ Head Custodian
  • Brock Baldazo

    JH Baseball Coach (Head)
  • Curt Balmer

    HS Football (Asst)
  • Katilyn Barnes

    English/Reading/Mentor Teacher/JH & HS Student Council --HS Softball (Head)/ JH Volleyball (Asst)
  • Annie Battles

    3rd Grade
  • Adam Bauder

    Elementary PE / High School Volleyball Coach
  • Charles Beeler

    K-12 Technology, 7-12 Band
  • Matt Boerm

    Industrial Technology/11th Grade Class Sponsor
  • Deb Boldt

    Special Education
  • Tammy Burt

    Para Professional Preschool
  • Stacey Busch

    Instructional Coach-Elementary
  • Katie Campbell

    HS Volleyball (Asst)
  • Scott Chaney

    Physical Education/Special Education -JH Football (Co-Head)
  • Scott Chaney

    Special Education/PE Teacher
  • Angie Claassen

    Administration Secretary
  • Angie Claassen

    Administration Secretary
  • Angie Claassen

    District Secretary
  • Kaitlyn Curtis

    Para Professional
  • Kaylie Dahlgren

    Second Grade
  • Patty Dillingham

    Food Service Director
  • Patty Dillingham

    Food Service Director
  • Cora Dolley

    Para Professional
  • Kim Drew

    Para Professional
  • Bryan Ellenbecker

    Success Coordinator Teacher
  • Tracy Everts

    Para Professional
  • Casey Faircloth

    Special Education
  • Taylor Fevold

    Para Professional
  • Roy Frakes

    Special Education Teacher/ Baseball Coach (Head)
  • Jay Freese

    Building/Ground Supervisor/11th Grade Class Sponsor
  • Chris Frimml

    Elementary Principal
  • Karen Gale-Hazen

    HS Basketball Cheerleader Coach
  • Jaimie Gargas

    Secondary Principal
  • Leslie Gartin

    Music Department/JH/HS Socar/STEM Coach/Robotics
  • Leslie Gartin

    TAG/ Music Department
  • Malania Gerke

    Social Studies/MTSS Coordinator/7th Grade Class Sponsor
  • Kaitlyn Gill

    Para Professional
  • Kerry Gill

    Elementary Secretary
  • Kyle Hall

    JH Girls Basketball (Head)
  • Amber Harrington

    Para Professional
  • Sara Harris

    Preschool Extended Learning
  • Sheila Harting

    Physical Education Teacher/10th Grade Class Sponsor/JH Track Coach (Head)
  • Brycelyn Haughey

    HS Volleyball (Head)
  • Pacen Hendricks

    HS Football (Asst)
  • Amy Henze

    Kindergarten
  • Jose Hernandez

    Custodian
  • Todd Hinegardener

    HS Wrestling Coach (Head) -East Marshall Shared Position
  • Justin Hornberg

    HS Girls Basketball (Head)
  • Kari Hornberg

    Para Professional
  • Melissa Huey

    Title I
  • Matt Jackson

    JH Football (Co-Head) /HS Baseball (Asst)
  • Jane Jordebreck

    Janitor
  • Kyle Jorgensen

    Secondary Business /Annual Sponsor/Boys & Girls Golf Coach (Head)
  • Diane Karr

    Kitchen/Para Professional
  • Blake Keller

    JH/HS Cross Country
  • Rachel Kopriva

    K-12 Art
  • Rachel Kopriva

    K-12 Art/Art Club/JH Track Coach (Asst.)
  • Darlene Koster

    Kindergarten
  • Jocelyn Lewis

    First Grade
  • Timothy Logemann

    6th Grade
  • Gary Lynk

    HS Boys Basketball (Asst.)
  • Katie Mathern

    District Business Manager
  • Katie Mathern

    District Business Manager
  • Katie Mathern

    School Business Official
  • Jessica Messerli

    5th Grade
  • Stan Miller

    Head Custodian-Elementary
  • Gayle Miner

    Para/Custodian
  • Becky Moe

    History/English Teacher
  • Bret Moews

    Science/Instructional Coach/12th Grade Class Sponsor
  • Tiya Montano

    Secondary English/Drama/Fall Play/Spring Musical/Large & Small Speech/Debate
  • Ashley Morales

    Para Professional
  • Sheryl Mullikin

    Music Department-Both Buildings
  • Sheryl Mullikin

    Music Department/JH Vocal Music/Drama and Spring Musical
  • Erin Murty

    Ag Sciences/FFA Sponsor/Mentor Teacher/8th Grade Class Sponsor
  • Julie Musgrave

    HS Track (Head)
  • Pam Nichols

    Secondary Secretary
  • Callie Niedert

    Student Success Coodinator
  • Angie Otto

    Kitchen/Para Professional Preschool
  • Lauren Ouderkirk

    3rd Grade
  • Eulalia Pena

    Spanish/Spanish Club
  • Kaitlyn Perron

    2nd Grade
  • Mike Plett

    HS Boys Basketball Coach (Head)
  • Jennifer Purvis

    Food Services-Elementary Supervisor
  • Ashley Rodgers

    Math/12th Grade Class Sponsor
  • Melissa Rook

    Para Professional
  • Lacy Rose

    Preschool Teacher
  • Kristen Rosedale

    Para Professional
  • Danika Rugg

    History/Social Studies Teacher
  • Abby Sandvick

    HS Softball (Asst.)
  • Autumn Sash

    Para Professional Extended Learning
  • Melissa Sienknecht

    JH Head Volleyball Coach-(Head)
  • Luann Slingluff

    1st Grade
  • Jennifer Smith

    4th Grade
  • Sydney Sorem

    Para Professional
  • Sam Speas

    Guidance Counselor
  • Lori Staff

    Para
  • Julie Stahl

    Para Professional Pre School
  • Kym Stein

    Superintendent
  • Peggy Stonewall

    Bus/ Para Professional
  • Susan Strohbehn

    Language Arts/Mentor Teacher/9th Grade Class Sponsor/National Honor Society
  • Andrew Talbert

    iJAG Facilitator
  • Shelli Taylor

    5th Grade
  • Jeff Teske

    Science/7th Grade Class Sponsor
  • Rejeen Tonner

    4th Grade
  • Dylan Treiber

    Sixth Grade
  • Braulia Valladareses

    Kitchen
  • Madysen Wall

    Family Consumer Science/FFCLA Sponsor/HS Cheerleading Sponsor
  • Amanda Weeks

    Para Professional
  • Tammy Woodbury

    HS Track (Asst.)
  • Amy Wunschel

    Fourth Grade
  • Kris Wurr

    Special Education